Kategorie
Dieta atkinsa

Dieta Atkinsa – efekty

Przejście na dietę zawsze związane jest z jakimś celem. Jeżeli jednym z Twoich celów jest utrata wagi lub poprawa zdrowia, to trafiłeś w odpowiednie miejsce.

Dieta Atkinsa to dieta odchudzająca, która opiera się na niskim spożyciu węglowodanów. Dzięki temu ograniczeniu, organizm spala tłuszcz co prowadzi do skutecznej utraty wagi.

Dieta Atkinsa a efekt jo-jo

Nieprawidłowe odchudzanie może przynieść satysfakcjonujące efekty, ale niestety nie na długo. Jak uniknąć efektu jo-jo i cieszyć się efektem przez wiele lat?

Odpowiedź jest prosta – przestrzegaj faz diety. Zasady poszczególnych faz nie są niepotrzebnym wymysłem – jeżeli zależy Ci skutecznej redukcji masy ciała musisz krok po kroku przejść przez każdy etap diety.

efekty na diecie atkinsa

Ile można schudnąć na diecie Atkinsa?

Odchudzanie jest bardzo zindywidualizowanym procesem. Nie zwracaj uwagi na to, że Twoja redukcja masy ciała nie przebiega tak szybko, jakbyś chciał – w końcu osiągniesz wymarzony efekt. Z pewnością na diecie Atkinsa możesz skutecznie schudnąć bez efektu jo-jo co zostało potwierdzone ponad 20 badaniami.

Ile schudnę w ciągu miesiąca?

Pierwsze dwa tygodnie diety Atkinsa pozwalają na pozbycie się nawet do 6,8kg. W kolejnych tygodniach możesz stracić do 1kg tygodniowo.

W skrócie: odchudzanie to zindywidualizowany proces, jednak na diecie Atkinsa możesz pozbyć się nawet do 9kg w ciągu miesiąca.

Aktywność fizyczna na diecie Atkinsa

Wprowadzenie ćwiczeń w III fazie diety nie tylko usprawni proces odchudzania, ale też będzie nieść za sobą wiele innych korzyści.

Dlaczego warto stosować aktywność fizyczną?

Ćwiczenia zwiększą energię na resztę dnia, dlatego będziesz miał więcej siły na wykonywanie codziennych czynności. Dodatkowo poprawią Ci nastrój i sprawią, że Twój sen będzie lepszy.

W skrócie: wprowadź aktywność fizyczną by zwiększyć utratę wagi oraz polepszyć samopoczucie.

Dieta Atkinsa w praktyce – badania

Skuteczność stosowania diet niskowęglowodanowych została potwierdzona w kilkudziesięciu badaniach. Poniżej możesz zapoznać się z kilkoma z nich.

Jedno z badań zostało przeprowadzone na grupie 132 osób z otyłością, a niektórzy z nich chorowali na zespół metaboliczny lub cukrzycę typu 2. Pacjenci zostali podzieleni na dwie grupy – część z nich miała stosować dietę niskotłuszczową, pozostali natomiast dietę niskowęglowodanową.

Wyniki wykazały, że pacjenci, którzy stosowali dietę niskowęglowodanową stracili na wadze około 3 razy więcej niż osoby przestrzegające diety niskotłuszczowej. W grupie z ograniczonymi węglowodanami średnia utrata wagi wynosiła 5,8kg.

Kolejne badanie przeprowadzone zostało na grupie 30 młodych osób z nadwagą. Podobnie jak w powyższym badaniu, pacjenci zostali podzieleni na dwie grupy – jedna z nich miała przestrzegać diety niskowęglowodanowej, a druga niskotłuszczowej. Żadna z grup nie musiała liczyć spożywanych kalorii.

Wyniki wykazały, że osoby stosujące dietę niskowęglowodanową straciły aż 9,9kg w ciągu 12 tygodni.

Dieta Atkinsa – nie tylko na skuteczne odchudzanie

Utrata wagi i brak efektu jo-jo to nie jedyne zalety diety Atkinsa. Diety o niskiej zawartości węglowodanów skutecznie obniżają poziom trójglicerydów we krwi, a także obniżają poziom cukru i insuliny. Dodatkowo, dieta Atkinsa jest niezwykle skuteczna w leczeniu zespołu metabolicznego, który zwiększa ryzyko chorób serca. Większość z tych zalet diety pomoże nie tylko przy leczeniu cukrzycy typu 2, ale może ją nawet całkowicie odwrócić.

Bibliografia i źródła badań

https://www.nejm.org/doi/full/10.1056/NEJMoa022637

https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0022347602402065

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *